Kurutucu montaj şekilleri nelerdir ?

 

Bu konu ile ilgili karar verilirken unutulmaması gereken en önemli unsur kurutucudan çıkan kuru hammaddenin plastik işleme makinesinin vidasına ulaşmadan tekrar nem almasının engellenmesidir. Bu sebeple kurutucunun işleme makinesine en yakın yere konumlandırılması gerekmektedir.

Diğer karar unsurları ise kurutucunun cinsi, yüksekliği, boyutları ve ağırlığıdır.

Sıcak havalı kurutucuların en çok tercih edilen montaj şekli plastik işleme makinesinin vidasına hammaddenin boşaldığı boğaz bölümüdür. Kuruyan hammaddenin nem almadan ve halen sıcak iken direk olarak işlenmesi anlamında çok tercih edilen bir montaj şeklidir. Dikkat edilmesi gerekenler;

  • kurutucunun (ve varsa üzerindeki emicinin) yüksekliğinin vinç yüksekliğinin altında kalması,
  • içindeki hammadde dahil kurutucu ağırlığının (özellikle enjeksiyon makine kullanımında) hareketli vida grubunun hareketini zorlamaması,
  • zaruri vida bakım ve değişimlerinde kolay demonte edilebilmesi,
  • kurutucunun kendi bakımının ve hammadde değişimlerinde temizliğinin yapılması için iş güvenliği kuralları çerçevesinde platform veya merdiven olmasıdır.

Diğer bir bağlantı şekli de kurutucunun yine makine vidasının üzerine konumlandırılması, ancak montajının bir taşıyıcı platform ile yapılarak yükünün vida üzerineden alınmasıdır. Bu durumda kurutucu çıkışı ile vida arasında esnek bağlantı hortumları kullanılabilir. Ancak bu yöntemde yükseklik konusuna dikkat edilmelidir. Gerek yüksek kapasiteli sıcak havalı ve gerekse nem alıcılı (desikant) kurutucuların yükseklik sıkıntısı olmayan tesislerde en verimli konumlandırma yöntemlerinden biri budur. Kurutucu ile vida arasındaki boşluğun diğer bir avantajı da boya(katkı) dozajlama cihazı kullanımı gerektiğinde bu aralıktan faydalanılabilmesidir.

Yukarıda belirtilen vida üstü montaj şekilleri uygulanamıyorsa diğer bir yöntem de kurutucu cihazının işleme makinesinin yanına konumlandırılıp kurutulan malzemenin bir emici vasıtası ile işleme makinesinin vidasına beslenmesidir. Çokça tercih edilen bu yöntemin iki ana dezevantajı vardır :

  • plastik işleme makinesinin yanında fazladan alan kaybına sebep olması,
  • gerekli kuru havalı taşıma tedbirleri alınmaz ise ciddi enerji sarfedilerek kurutulan hammaddenin taşıma esnasında tekrar nem almasıdır.

Üretimde kullanılan hammadde ve işleme makinesinin fazla olduğu tesislerde kurutucunun makine üzerinde veya yanında bulunmasının bazı zorlukları vardır. Bunlar; hammadde değişiminin çok yapılması, tesisi içinde alan yetersizliği (zemin alanı veya yükseklik), tesisin içine hammaddenin taşınmasının getirdiği zorluklar ve kirlenme gibi.. Bu gibi durumlarda hammaddenin merkezi bir odada kurutulması gerekir. Bu odada kurutulan hammadde buradan arabalarla alınarak işleneceği plastik makinesine götürülürken nem alacağı için merkezi hammadde kurutucu sistemi ile plastik işleme makineleri arasında merkezi besleme sistemi kurulması gerekir. Bu sistemde ençok dikkat edilmesi gereken konu hammaddenin taşınması esnasında nem almasının engellenmesi ve hammadde değişimlerinde boru hattının çok iyi temizlenmesidir.

Beğen
Bu makale 126 kişi görüntüledi. 11 kez beğenildi.
ŞURADA
PAYLAŞ;
YORUMLAR
0 YORUM

DİĞER YAZILARIMIZ

Diğer Yazılarımıza Göz Atın !
BİLGİ AL!
Makina mı almak istiyorsunuz ?
Biz Sizi Arayalım bilgilendirelim !
TEKLİF AL