Pre-loader

KÜTÜPHANE

Ön ısıtma ile sıcaklığı arttırılmış plastiğin yüksek vakum ile neminin alınması prensibi ile çalışır.

Vakum Kurutucu Nedir, Nasıl Çalışır?

Vakum kurutucu bilinen diğer tüm kurutucu yöntemlerinin ötesinde kurutma işlemini herhangi bir kurutucu desikant kimyasal hammadde kullanılmadan vakumlama yöntemi ile gerçekleştirir. Çiylenme noktası (dew point) terimi ve getirdiği zorluklar bu tip kurutucular için geçerli değildir. Genel olarak ön ısıtma ile sıcaklığı arttırılmış plastiğin yüksek vakum ile neminin alınması prensibi ile çalışır. Bu yöntem ile neme çok duyarlı plastik hammaddeler dahi rahatlıkla kurutulabilir.

Vakum kurutucular iki kademeli olarak çalışır ; Isıtma ve vakumlama.. Ön ısıtma haznesine plastik hammadde doldurulur ve hammadde cinsine göre en fazla 35-40 dakika ısıya maruz bırakılır. Isınan granüllerin içinde moleküler hareket başladığından su partikülleri hareketlenir.

Ön ısıtma fazı bittiğinde sistem hammaddeyi otomatik olarak vakumlama haznesine göndererek ortam basıncından çok düşük basınç değerlerine kadar vakumlama yapar. Vakumlama haznesi load-cell tartım ünitesi ile donatıldığından vakumlanacak hammadde miktarı seçilebilir. Çeşidine bağlı olarak 15 ile 30 dakika içinde vakum altında bırakılan hammadde çok kuru şekilde biriktirme haznesine gönderilir.