Pre-loader

KURUMSAL

Hammadde kurutma uygulamalarına ilişkin sıkça sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Plastik hammaddelerde karşılaşılan en önemli problemlerden biri nemlenmesidir. Plastik hammaddenin istenilen yapısal ve görsel özelliklerine ulaşabilmesi için ürün haline gelmeden önce bünyesindeki nemi atması için bazı kurutma işlemlerinden geçmesi gerekmektedir.

Detaylı makaleyi okumak için tıklayınız.

Akrilonitril Bütadiyen Stiren (ABS), Sıvı Kristal Polimerler (LCP) ve Polibütilen Tereftalat (PBT) plastik endüstrisinde en yaygın olarak kullanılan termoplastiklerdir.

Plastik hammadde kurutma süresi, hammaddenin moleküler yapısına ve hammaddenin ne kadar nemli olduğuna göre 1 ila 6 saat arasında değişkenlik göstermektedir.

Sıcaklık, zaman, kuru hava, hava debisi, hammadde şekli ve dökme yoğunluğu kurutma parametreleridir.

Detaylı makaleyi okumak için tıklayınız.

Termoplastiklerden üretilen ürünlerde bazı hatalar gözlemlenmektedir. Üretim sürecinde kalite kontrolün daha sağlıklı yapılabilmesi ve hataların nem kaynaklı olup olmadığının tespiti laboratuvar cihazları sayesinde nem testleri yapılarak, ölçülmekte ve belgelendirilmektedir.

Detaylı makaleyi okumak için tıklayınız.

Genel olarak kristalizatörler PET, PES ve naylon (polyamid çeşitleri) gibi hammaddelerinin kristalizasyonu için kullanılır.

Detaylı makaleyi okumak için tıklayınız.

Üretimin şekline, kullanılan hammadde cinsine, üretimin yapıldığı ortamın şartlarına ve nihai üründen istenilen fiziksel özelliklere göre seçilmelidir.